Časté dotazy Yerba Maté
Co je to yerba maté?
Yerba maté jsou sušené lístky posvátné rostliny cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis), která je v Jižní Americe známá již po staletí. První kdo objevil její kouzlo, byli indiáni kmene Guarani. Rostlina se pěstuje v nevelké oblasti Paraguaye, Argentiny a Brazílie.
Pro své posilující a stimulační účinky se tento nápoj stal populární v celé oblasti Jižní Ameriky a postupně pronikl do USA, kde se stal oblíbeným mezi kovboji v jižních státech unie, pak do Evropy a dále do celého světa.
Název yerba maté pochází ze zkomoleniny latinského slova herba (bylina) a mati, což v jazyce Ketchua znamená kalabasa, nádoba používaná k vaření bylin. Nálev se připravuje ze sušených, rozemletých listů a větviček cesmíny paraguayské, někdy také s přídavkem bylin a ovoce.
Jaké má účinky?
- Povzbuzuje tělo i mysl
- Zlepšuje náladu
- Zlepšuje funkci ledvin
- Je silným antioxidantem
- Má protizánětlivé účinky
- Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a cukru
- Je významným zdrojem vitamínů a minerálů
- Podporuje metabolismus a zrychluje spalování tuků, snižuje chuť k jídlu
- Posiluje srdce a kardiovaskulární systém
- Působí jako afrodiziakum
Jak yerba maté chutná?
Klasická yerba maté má výraznou, hořkou a trochu kouřovou chuť, lehce připomíná zelený čaj. Často bývá doplňována různými příchutěmi, například ovocným aroma, bylinkami atd. Chuť se liší dle země původu a konkrétního výrobce.
Mohu pít maté každý den?
Jenom v Argentině pije Yerba Maté 95 % populace každý den. Pokud se budete držet doporučeného dávkování, tak by mělo být každodenní užívání v pořádku. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky. I přesto doporučujeme držet se přísloví „všeho moc škodí“ a jednou za čas maté vysadit třeba na týden, nebo 14 dní. Při dlouhodobém pití koňských dávek bez doporučené pauzy se jinak můžete setkat s vedlejšími účinky jako je podrážděnost, nebo poruchy spánku.
Obsahuje maté kofein?
Existuje velmi rozšířená myšlenka, že v maté není žádný kofein, ale takzvaný matein. V dnešní době je již prokázáno, že se chemicky jedná o totožnou látku. Kromě kofeinu maté obsahuje ještě alkaloidy theobromin a theofylin, nejvýznamnější podíl v nálevu má ale kofein.
Průměrné hodnoty kofeinu v šálku maté se pohybují v rozmezí 50 -125 mg. Pro srovnání: šálek kávy obsahuje 90-175 mg kofeinu.
Maté však účinkuje odlišným způsobem než káva. Díky velkému poměru vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, které zabraňují nežádoucím vedlejším účinkům jako je nespavost, podrážděnost, či nevolnost. Yerba maté uvolňuje při pravidelném pití kofein postupně, šetří srdce a a přitom dodává potřebnou energii.
Obsahuje maté lepek?
Maté je přirozeně bezlepková potravina.
Mohu pít maté v těhotenství?
Jihoamerické ženy pijí maté již po staletí i během těhotenství a věří, že to má prospěšný účinek. Ženám v Západním světe se však konzumace kofeinu v těhotenství obecně nedoporučuje, proto doporučujeme poradit se s vaším lékařem.